Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to vlastně bylo

1. 10. 2007

ObrazekJeho vážné politické problémy a střety začaly po únorovém puči v roce 1948, kdy byl za svou účast v pochodu vysokoškoláků na Pražský hrad v únoru 1948 vyloučen z vysoké školy, nato v dubnu téhož roku byl „vyakčněn“ jako politicky nespolehlivý z ministerstva dopravy a ze služeb ČSD vůbec. Celková politická situace, osobní zkušenost a hluboký nesouhlas s poměry v republice jsou zřejmě hlavním krédem jeho tehdejšího postoje a činnosti.

Zakládá ilegální skupinu, která na Českobrodsku rozšiřovala jím zkomponované letáky s názvy: Mrtvý Masaryk se ptá, Žádáme svobodné volby, Zemědělci, Vážení a milí, Českoslovenští katolíci, Vojáci, dělníci, rolníci, živnostníci, Pravda o T. G. M. Těchto letáků vyrobila tato skupina „pouze“ kolem 5000 kusů a rozšiřovala je v okolí Českého Brodu, vylepovala a rozesílala pomocí zaměstnanců ČSD jak v osobních tak i nákladních vlacích. Žádný z těchto letáků se nedochoval, ani v archivu ve spise MV. V tomto spise chybí i řada stránek, pravděpodobně s údaji o svědcích, se kterými se dostal v obci do konfliktu a kteří posléze správně volenými metodami dosáhli jeho odhalení a zatčení.

Byl zatčen v červenci 1949 a jeho činnost byla kvalifikována jako velezrada dle § 231. Za to byl odsouzen k deseti letům těžkého žaláře. Jelikož se tento rozsudek státnímu prokurátorovi zdál mírný, tak se odvolal a následoval rozsudek Nejvyššího soudu v Praze, který mu vynesl patnáct roků těžkého žaláře zostřeného půlročně tvrdým ložem (spaní na betonové podlaze atd.), ztrátou občanských práv a konfiskací majetku. Byl vězněn na Pankráci, na Borech, v Jáchymově a Ostrově, ve Valdicích, v Leopoldově. V Leopoldově je znovu souzen a odsouzen za údajné pobuřování a neskrývaný obdiv k USA a k demokratickýcm způsobům vedení státu Okresním soudem v Tmavě k dalším dvěma letům vězení a přemístěn do věznice v Iľavě.

Žádná z amnestií té doby mu nepřinesla kýženou svobodu. Jeho „převýchova“ nedosáhla prý požadované úrovně a tak se na svobodu dostává až 13. 12. 1963, kdy je z Iľavy propuštěn na základě dramaticky zhoršeného zdravotního stavu. Zanedlouho po propuštění je postižen srdečním infarktem, posléze mozkovou mrtvicí a v roce 1968 umírá ve svých dvaašedesáti letech na selhání ledvin a celkovou devastaci organizmu jako následku mnohaletého věznění. Krajský soud v Praze dne 31. 10. 1990 podle zákona č. 119/1990 Sb. při rehabilitačním řízení obvinění zrušil. Podobně byl zrušen dodatkový trest Okresním soudem v Trnavě.

ObrazekSkoro celý život se vejde do těchto několika řádků, chci zachovat ovšem více a tak soustavně sbírám materiály, třídím a archivuji. Postupně si troufám vytvořit poněkud přesnější obrázek života a konání člověka, jehož jsem součástí a kterého  jsem znala jen velmi málo. To vše pro mé potomky a i pro ostatní, kteří budou mít zájem a navšíví mé stránky, třeba i proto, že se s ním znali, či jeho jméno jim není neznámé.

 

Náhledy fotografií ze složky František Mezuliáník v obrazech


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elevated Blood Press - Subject Nerve

AheesseAmure8. 10. 2018 3:15

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/comment-sutilise-le-cialis/

Blood problems - If you prerequisite be sure more

Aphoppence26. 7. 2018 19:13

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-sans-ordonnance-kine/

reakce na film

Věra1. 9. 2012 16:16

Viděla jsem váš film, moc se mi líbil. Zdravím a přeji vám zasloužený klid.

Re: reakce na film

Mirka1. 9. 2012 16:19

Děkuji

poděkování

Jaroslava16. 5. 2012 15:23

Obdivuhodné, ale vzhledem k tomu, co se dnes děje je snad dobře, že se toho tito lidé nedožili a byli ušetřeni nesmírného zklamání. Hluboce se klaním a děkuji.